Our Decorations...
 
distinguished service cross ribbon
DISTINGUISHED SERVICE CROSS
LIEUTENANT COLONEL BRUCE W. REAGAN H&S

 
BRITISH MEDAL
SERGEANT HENRY B. POISSON CO. "C"  (click to see the honors)

 
Silver Star Ribbon
SILVER STAR
MAJOR EDMOND C. KNIGHT (Posthumously) H&S
CAPTAIN WENDELL F. HELSTROM CO. "C"
CAPTAIN REICO H. MONZIONE CO. "B" 
FIRST LIEUTENANT GROSCH C. BEAUDET, JR. CO. "A"
FIRST LIEUTENANT JOHN F. MANN CO. "A"
FIRST LIEUTENANT RAYMOND L. NELSON CO. "B"
FIRST LIEUTENANT THEODORE OLDRE CO. "B"
FIRST LIEUTENANT JOHN W. SPARLING, JR. CO. "C" 
SECOND LIEUTENANT FRED W. BAKER CO. "A"
SECOND LIEUTENANT WILLIAM F. GILLIS CO. "C"
SERGEANT GEORGE GARCIA CO. "B"
SERGEANT HENRY B. POISSON CO. "C"
TECHNICAL SERGEANT CHARLES A. MACDONALD H&S
CORPORAL ALFRED M. O'BRIAN CO. "C" 
CORPORAL PETER U. VANDALE CO. "C" 
TECHNICIAN GRADE 5 RAYMOND J. GLIHA CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 OTIS W. THOMAS (Posthumously) CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 4 RAYMOND F. CHANDLER CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 HAM P. HIGDON CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS NICOLA COSTA, JR. CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS HIENZE C. KAHL CO. "C"

 
Soldiers Medal Ribbon
SOLDIERS MEDAL
LIEUTENANT COLONEL WARD H. VAN ATTA H&S
MAJOR EDMOND C. KNIGHT H&S
FIRST LIEUTENANT GEORGE R. LYON, JR. H&S
STAFF SERGEANT GEORGE W. BUGLER CO. "B"
STAFF SERGEANT AUTHER K. BOUCHER CO. "B"
SERGEANT HOWARD R. DOANS CO. "B"
CORPORAL GEORGE W. BUTTERS CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 GEORGE H. WARD CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 WILLIAM VELOZO CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS FRANCIS J. DOWER CO. "A" 
PRIVATE FIRST CLASS JIMMIE V. SHARPE CO. "A"

 
SECOND OAK LEAF CLUSTER TO BRONZE STAR
LIEUTENANT COLONEL BRUCE W. REAGAN H&S

 
OAK LEAF CLUSTER TO BRONZE STAR
LIEUTENANT COLONEL BRUCE W. REAGAN H&S
CAPTAIN VICTOR L. CHRISTIANSEN H&S
FIRST LIEUTENANT JOSEPH J. KING CO. "C"
SECOND LIEUTENANT EDWARD D. VOSE CO. "C"
STAFF SERGEANT KENNETH R. HANLIN CO. "B"
SERGEANT GEORGE H. BOSWORTH CO. "A" 
CORPORAL HENRY COLLINS CO. "B"

 
Bronze Star Ribbon
BRONZE STAR
MAJOR EDMOND C. KNIGHT H&S
MAJOR JOHN M. MERZWEILER H&S
CAPTAIN GUNNAR A. ANDERSON H&S
CAPTAIN VICTOR L. CHRISTIANSEN H&S
CAPTAIN RICHARD J. DOYLE MED. DET.
CAPTAIN WALTER E. GLASSER H&S
CAPTAIN JAMES C. GRAY H&S
CAPTAIN WENDELL F. HELSTROM CO. "C"
CAPTAIN ARTHUR E. MAKHOLM H&S
CAPTAIN JAMES G. MC CANN, JR. H&S
CAPTAIN JOSEPH C. MC GLINCHEY CO. "A"
CAPTAIN REICO H. MONZIONE CO. "B"
CAPTAIN FRED E. OBERDORF H&S
CAPTAIN WILLIAM PICKHOLZ MED. DET.
FIRST LIEUTENANT GROSCH C. BEAUDET, JR. CO. "A"
FIRST LIEUTENANT ANDREW CAPUANO CO. "B"
FIRST LIEUTENANT CHARLES J. FELDMANN CO. "A"
FIRST LIEUTENANT HUGH J. FRAZER CO. "A"
FIRST LIEUTENANT HENRY G. GARY CO. "B"
FIRST LIEUTENANT LEONARD C. HUBBARD H&S
FIRST LIEUTENANT HARRY W. HUNTINGTON CO. "B"
FIRST LIEUTENANT JOSEPH J. KING CO. "C"
FIRST LIEUTENANT GEORGE R. LYON, JR. H&S
FIRST LIEUTENANT CLARENCE P. MARTIN, JR. CO. "A"
FIRST LIEUTENANT RAYMOND L. NELSON CO. "B"
FIRST LIEUTENANT JOHN W. SPARLING, JR. CO. "C"
FIRST LIEUTENANT RENO S. VILLADSEN H&S
SECOND LIEUTENANT JOE CALVE CO. "B"
SECOND LIEUTENANT ROBERT T. OLSON CO. "B"
SECOND LIEUTENANT CHARLES D. SHUFELT (Posthumously)
SECOND LIEUTENANT EDWARD D. VOSE CO. "C"
CHIEF WARRANT OFFICER ERNEST J. KIRKLAND H&S
WARRANT OFFICER J. G. LEON R. DEVEAU H&S
WARRANT OFFICER J. G. JOHN P. WALSH H&S 
MASTER SERGEANT JOSEPH F. BONURA, JR. H&S
MASTER SERGEANT WALTER J. DALBEC H&S
MASTER SERGEANT KERMIT J. GORDON H&S
MASTER SERGEANT THURSTON E. NELSON H&S
FIRST SERGEANT RALPH A. BRAGG CO. "C"
FIRST SERGEANT VICTOR J. CAPARRELLA CO. "A"
FIRST SERGEANT VICTOR H. KISHALONIS H&S
FIRST SERGEANT MONROE E. SWETLAND CO. "B"
TECHNICAL SERGEANT ALFRED CLEMENT H&S
TECHNICAL SERGEANT ARTIIUR N. COSTELLO H&S
TECHNICAL SERGEANT CHARLES A. MACDONALD H&S
TECHNICAL SERGEANT JOHN P. O'HARE H&S
TECHNICAL SERGEANT SYLVESTER L. SZYCHULSKI H&S
STAFF SERGEANT ANTHONY J. BATTINELLI CO. "C"
STAFF SERGEANT ARTHUR E. BOUCHER CO. "B"
STAFF SERGEANT PASQUALE J. CAPPARELLE CO. "B"
STAFF SERGEANT GEORGE CHENEAS CO. "B"
STAFF SERGEANT AMOS F. CHURCHILL H&S
STAFF SERGEANT DONALD W. CLEMENT CO. "A"
STAFF SERGEANT AARON FRANCIS CO. "C"
STAFF SERGEANT GEORGE A. GAFFNEY CO. "A"
STAFF SERGEANT HARRY H. GARDNER CO. "C"
STAFF SERGEANT WALTER V. GOGGIN CO. "A"
STAFF SERGEANT KENNETH R. HANLIN CO. "B"
STAFF SERGEANT GLEN W. JEPSON H&S
STAFF SERGEANT JOHN H. KIRSCHENMANN CO. "B"
STAFF SERGEANT PATSY J. LAEZZO CO. "B"
STAFF SERGEANT ALVIN A. LANDRY CO. "B"
STAFF SERGEANT JOHN W. LEEMAN CO. "A"
STAFF SERGEANT GEORGE J. MC BRIEN CO. "A"
STAFF SERGEANT WALTER E. MORRIS CO. "C"
STAFF SERGEANT EDWARD N. MULCAHY CO. "C"
STAFF SERGEANT GEORGE F. PRESCOTT CO. "A"
STAFF SERGEANT JOHN VENTURA CO. "B"
STAFF SERGEANT GEORGE S. VIEIRA H&S
STAFF SERGEANT JOHN T. WHITE CO. "B"
SERGEANT JOSEPH V. BIANCHINI CO. "B"
SERGEANT GEORGE H. BOSWORTH CO. "A"
SERGEANT FREDERICK C. BRADBURY, JR. CO. "B"
SERGEANT JAMES P. CASSIDY (Posthumously) CO. "C"
SERGEANT RICHARD V. CUTCLIFFE CO. "A"
SERGEANT AUGUST L. DELNERO CO. "B"
SERGEANT HOWARD R. DOANE CO. "B"
SERGEANT JOHN H. HERLIHY, JR. CO. "C"
SERGEANT MICHAEL J. HEBDA CO. "A"
SERGEANT JAMES K. KRESGE CO. "A"
SERGEANT ERNEST LAINO CO. "C"
SERGEANT CARLETON R. LEACH CO. "A"
SERGEANT MICHAEI LUCIANO CO. "C"
SERGEANT LLOYD P. LYNCH CO. "A"
SERGEANT FRANK A MARRO, JR. CO. "A"
SERGEANT DAVID D. MIDDLETON CO. "A"
SERGEANT WILLIAM S. MORRISSEY CO. "A"
SERGEANT THEODORE I. OCCHIALINI CO. "B"
SERGEANT RICHARD O. O'BRIEN CO. "C"
SERGEANT GEORGE A. PIERCE, JR. CO. "A"
SERGEANT HENRY B. POISSON CO. "C"
SERGEANT ROGER POTITO CO. "B"
SERGEANT FLORIAN D. ROMANCZYK CO. "B"
SERGEANT CLEMON E. SEARS CO. "B"
SERGEANT LOUIS P. THIBODEAU CO. "A"
SERGEANT EDWARD THOMAS CO. "B"
SERGEANT WILLIAM B. WEINGARTNER CO. "B"
SERGEANT MICHAEL ZORBAS CO. "B"

 
Bronze Star Ribbon
BRONZE STAR (Con't)
TECHNICIAN GRADE 5 ROLAND A. ANDERSON CO. "A" 
TECHNICIAN GRADE 5 ARNOLD C. BALDWIN H&S
TECHNICIAN GRADE 5 LIONEL A. BERGERON CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT E. BERRY H&S
TECHNICIAN GRADE 5 STANLEY BROZ CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 CALVIN W. CARPENTER CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 NORMAN K. CHANNIN CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 LEO I. DAVIS CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 PAUL J. DEZENZO H&S
TECHNICIAN GRADE 5 ANTHONY DI MASE CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 ALBERT G. FILIPONE CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 ALBERT G. FUSICK CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT W. GORE CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 DONALD J. HAAPALA CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 RICHARD M. HALEY H&S
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT A. HARTWELL CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 THEODORE V. LODI CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 ALFRED D. MICHAUD CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 HARRY L. MURPHY CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 EVERETT A. MURPHY MED. DET.
TECHNICIAN GRADE 5 GILDAS A. ANGERS CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 MATHEW J. NUZZO CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT F. PITTS H&S
TECHNICIAN GRADE 5 FRANK J. PRIOR H&S
TECHNICIAN GRADE 5 RICHARD P. ROY CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 PELEGRINO A. RUSSO MEDIC
TECHNICIAN GRADE 5 FRANCIS A. SCHIAVI CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 STARRY N. SHAFT CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 CURTIS P. SHAW MEDIC
TECHNICIAN GRADE 5 HOMER SHARPE CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH A. SIDAROWICZ H&S
TECHNICIAN GRADE 5 ARTHUR W. SMITH CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 FRANK N. SYNER MED. DET.
TECHNICIAN GRADE 5 FRANCIS J. VENTURA CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 GEORGE H. WARD CO. "B"
CORPORAL CARL G. BIRSA CO. "B"
CORPORAL RICHARD P. COBURN CO. "C"
CORPORAL HENRY J. COLLINS CO. "B"
CORPORAL DONALD E. GALLI CO. "A"
CORPORAL JOSEPH GALVIN CO. "A"
CORPORAL CARMEN P. GENTILE CO. "B"
CORPORAL HENRY W. GONDKOWSKI MED. DET.
CORPORAL GERALD T. GOULETTE CO. "C"
CORPORAL ARNOLD B. HARRIS CO. "A"
CORPORAL ALEXANDER W. MACISAACS CO. "B"
CORPORAL EDMAND R. MANFREDI CO. "C"
CORPORAL EUGENE J. MC CARTHY H&S 
CORPORAL PETER J. MURPHY CO. "B"
CORPORAL ALFRED M. O'BRIEN CO. "C"
CORPORAL ALVIE WILLIAMS CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 EDWARD B. BIGENSKI H&S
TECHNICIAN GRADE 4 ARMAND J. BOUDREAU CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 4 ALBERT R. CARBONE CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 BASIL C. CASTLE  H&S
TECHNICIAN GRADE 4 JAMES S. FAILE CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 EVERETT F. FITZGERALD CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 4 EDWARD E. HOPKINS CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 4 NICHOLAS KAKUNES CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 4 LAWRENCE MORAN CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 4 EDWARD M. PRICKETT MED. DET.
TECHNICIAN GRADE 4 JOHN A. PRUSAK CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 RANDALL J. ROY MED. DET.
TECHNICIAN GRADE 4 ELMER E. WRIGHT CO. "C"
PRIVATE FIRST CLASS EMMETT F. ARNDT MED. DET.
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM H. ASHWORTH CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS LEONARD H. BULLOCK H&S
PRIVATE FIRST CLASS OLIVER A. CHAMPAIGN CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS HOWARD A. DOMKE CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS JAIMES R. DONOGHUE CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS RULLEN E. DRUMMOND MED. DET.
PRIVATE FIRST CLASS CHARLES A. FONCK CO. "B" 
PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY J. FORNITO CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS JAMES J. HERLIHY CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS FRANK JACOBS CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS HEINZE C. KAHL CO. "C"
PRIVATE FIRST CLASS EVERETT A. LANGLEY H&S
PRIVATE FIRST CLASS RALPH L. LORING MED. DET.
PRIVATE FIRST CLASS EDWARD A. MC KENNA, JR. CO. "A"
PRIVATE FIRST CLASS ABDALLAH MONSOUR CO. "B"
PRIVATE FIRST CLASS ALFRED N. RENAUD CO. "A"

 
Purple Heart Ribbon
PURPLE HEART
LIEUTENANT COLONEL BRUCE W. REAGAN
MAJOR EDMUND C. KNIGHT
CAPTAIN VICTOR L. CHRISTIANSEN
CAPTAIN WALTER E. GLASSER
CAPTAIN ARTHUR E. MAKHOLM
CAPTAIN JAMES G. MC CANN, JR.
CAPTAIN JOSEPH C. MC GLINCHEY
CAPTAIN REICO H. MONZIONE
CAPTAIN WILLIAM PICKHOLZ
FIRST LIEUTENANT GROSCH C. BEUADET, JR.
FIRST LIEUTENANT ANDREW CAPUANO
FIRST LIEUTENANT HENRY G. GARY
FIRST LIEUTENANT JAMES C. GRAY
FIRST LIEUTENANT HARRY W. HUNTINGTON
FIRST LIEUTENANT JOSEPH J. KING
FIRST LIEUTENANT CLARENCE P. MARTIN, JR.
FIRST LIEUTENANT RAYMOND L. NELSON
FIRST LIEUTENANT THEODORE OLDRE
FIRST LIEUTENANT JOSEPH M. SNOW
FIRST LIEUTENANT ROBERT C. SWENHOLT
SECOND LIEUTENANT FRED W. BAKER
SECOND LIEUTENANT WILLIAM F. GILLIS
SECOND LIEUTENANT ROBERT T. OLSON
SECOND LIEUTENANT CHARLES D. SHUFELT
SECOND LIEUTENANT EDWARD D. VOSE
MASTER SERGEANT JOSEPH F. BONURA, JR.
FIRST SERGEANT RALPH A. BRAGG
FIRST SERGEANT VICTOR H. KISHALONIS
FIRST SERGEANT MONROE E. SWETLAND
TECHNICAL SERGEANT SYLVESTER L. SZYCHULSKI
STAFF SERGEANT ANTHONY BATTINELLI
STAFF SERGEANT ARTHUR E. BOUCHER
STAFF SERGEANT PASQUALE J. CAPPARELLE
STAFF SERGEANT GEORGE CHENEAS
STAFF SERGEANT GEORGE A. GAFFNEY
STAFF SERGEANT KENNETH R. HANLIN
STAFF SERGEANT ROBERT W. PEARL
STAFF SERGEANT RAYMOND A. RAASCH
STAFF SERGEANT JOHN VENTURA
STAFF SERGEANT JAMES W. WEEMS
STAFF SERGEANT JOHN T. WHITE
SERGEANT JOSEPH V. BIANCHINI
SERGEANT THOMAS M. BLUME
SERGEANT FREDERICK C. BRADBURY
SERGEANT JAMES P. CASSIDY
SERGEANT AUGUST S. DELNERO
SERGEANT CARL FYRBECK
SERGEANT GEORGE GARCIA
SERGEANT HAROLD 0. GRAVES
SERGEANT JOHN H. HERLIHY
SERGEANT JAMES KAZMER, JR.
SERGEANT JOHN W. KLOPFER
SERGEANT JAMES K. KRESGE
SERGEANT WALTER G. KULOWIEC
SERGEANT ROBERT J. LAMB
SERGEANT CARLETON R. LEACH
SERGEANT LLOYD P. LYNCH
SERGEANT FRANK A. MARRO, JR.
SERGEANT DAVID M. MIDDLETON
SERGEANT GEORGE F. MILLETT
SERGEANT THEODORE I. OCCHIALINI
SERGEANT STANLEY B. OWEN
SERGEANT CLEMON E. SEARS
SERGEANT EDWARD TARATUTA
SERGEANT THOMAS R. WEST
SERGEANT WILLIAM B. WEINGARTNER
TECHNICIAN GRADE 5 CHARLES F. ATWOOD
TECHNICIAN GRADE 5 DAVID J. ANDERSON
TECHNICIAN GRADE 5 ARNOLD C. BALDWIN
TECHNICIAN GRADE 5 HARRY W. BROWN
TECHNICIAN GRADE 5 HENRY S. BUNTON
TECHNICIAN GRADE 5 DANIEL C. BURKE
TECHNICIAN GRADE 5 ARMAND J. BOUDREAU
TECHNICIAN GRADE 5 LEONARD S. BULLOCK
TECHNICIAN GRADE 5 CALVIN W. CARPENTER
TECHNICIAN GRADE 5 LEO I. DAVIS
TECHNICIAN GRADE 5 EDWARD B. DIBIASE
TECHNICIAN GRADE 5 HENRY 0. DUDLEY
TECHNICIAN GRADE 5 LIONEL A. DUMAIS
TECHNICIAN GRADE 5 ALFRED G. FUSICK
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT W. GORE
TECHNICIAN GRADE 5 MELVIN J. GREBE
TECHNICIAN GRADE 5 JAMES P. GUCKERT
TECHNICIAN GRADE 5 RICHARD M. HALEY
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT A. HARTWELL
TECHNICIAN GRADE 5 THOMAS H. HEATLEY
TECHNICIAN GRADE 5 WILLIS R. HUTCHINS
TECHNICIAN GRADE 5 MARVIN D. INSKEEP
TECHNICIAN GRADE 5 HENRY J. KOPKA
TECHNICIAN GRADE 5 LAURENT A. LARIVIERE
TECHNICIAN GRADE 5 ANTHONY R. LEMIEUX
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH A. LENZA
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH D. LETENDRE
TECHNICIAN GRADE 5 OVILA A. J. MARCHAND
TECHNICIAN'GRADE 5 NORMAN J. MARTINEAU
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH MARTINKOS
TECHNICIAN GRADE 5 ALFRED D. MICHAUD
TECHNICIAN GRADE 5 EVERETT A. MURPHY
TECHNICIAN GRADE 5 HARRY L. MURPHY

 
Purple Heart Ribbon
PURPLE HEART (Con't)
TECHNICIAN GRADE 5 PAUL E. NOONAN
TECHNICIAN GRADE 5 MATHEW J. NUZZO
TECHNICIAN GRADE 5 THOMAS W. OTIS
TECHNICIAN GRADE 5 WILFRED M. PELICAN
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH A. PINA
TECHNICIAN GRADE 5 JOSEPH POPIELARZ
TECHNICIAN GRADE 5 SALVATORE PROVENZANO
TECHNICIAN GRADE 5 CECIL ROBERTSON
TECHNICIAN GRADE 5 EDWARD J. ROTHWEILER
TECHNICIAN GRADB 5 PELEGRINO A. RUSSO
TECHNICIAN GRADE 5 ARTHUR W. SMITH
TECHNICIAN GRADE 5 CHARLES J. TOMMASI
TECHNICIAN GRADE 5 EARL A. TRACY
TECHNICIAN GRADE 5 WILBUR VARNADO
TECHNICIAN GRADE 5 FRANCIS J. VENTURA
TECHNICIAN GRADE 5 GEORGE H. WARD
TECHNICIAN GRADE 5 FREDERICK L. WILKOS
CORPORAL MICHAEL ABRAHAM
CORPORAL LEONEL J. ALLIE
CORPORAL GEORGE H. BOSWORTH
CORPORAL FREDERICK C. BRADBURY
CORPORAL EDWARD M. BRODERICK
CORPORAL GEORGE W. BUTTERS
CORPORAL CARMEN P. GENTILE
CORPORAL HENRY H. KOPF
CORPORAL ALFRED M. O'BRIEN
CORPORAL FLOYD W. SAUNDERS
CORPORAL ERNEST T. SCOWCROFT
CORPORAL PETER U. VANDALE
CORPORAL RAYMOND F. WALSH
CORPORAL ALVIE WILLIAMS
TECHNICIAN GRADE 4 EUGENE A. BERNIER
TECHNICIAN GRADE 4 ALFRED F. CAMPOPIANO
TECHNICIAN GRADE 4 FRANCIS D. CHENETTE
TECHNICIAN GRADE 4 MERRILL J. CUTLER
TECHNICIAN GRADE 4 EDWARD E. HOPKINS
TECHNICIAN GRADE 4 ANTHONY F. JOHNSON
TECHNICIAN GRADE 4 LESTER J. KLAFFKY
TECHNICIAN GRADE 4 ROBERT C. MAHONEY
TECHNICIAN GRADE 4 JAMES H. MELANSON
TECHNICIAN GRADE 4 WOODROW A. PAXSON
TECHNICIAN GRADE 4 EDWARD M. PRICKETT
TECHNICIAN GRADE 4 JOHN A. PRUSAK
TECHNICIAN GRADE 4 WALTER F. SMITH
TECHNICIAN GRADE 4 STANLEY P. STEACIE
PRIVATE FIRST CLASS ARA C. BAGDIGIAN
PRIVATE FIRST CLASS LEROY B. BARFIELD
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM J. BEEBE
PRIVATE FIRST CLASS LLOYD E. BENNETT, JR.
PRIVATE FIRST CLASS VINCENT S. BIANCHI
PRIVATE FIRST CLASS RAYMOND M. BISHOP
PRIVATE FIRST CLASS ALBERT G. BLYTHE
PRIVATE FIRST CLASS MICHAEL A. BONDANZA
PRIVATE FIRST CLASS JOHN 0. BOUCHARD
PRIVATE FIRST CLASS CHESTER A. BRUCHALSKI
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM R. BRUNELLE
PRIVATE FIRST CLASS MICHAEL E. BRYANT
PRIVATE FIRST CLASS ROBERT T. BUDD
PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY J. CALZONE
PRIVATE FIRST CLASS HENRY J. CANAS
PRIVATE FIRST CLASS VERNON V. CARIMA
PRIVATE FIRST CLASS NICHOLA COSTA, JR.
PRIVATE FIRST CLASS ANTHONY J. CRESCENZO
PRIVATE FIRST CLASS VINCENT E. DELL'OVA
PRIVATE FIRST CLASS JOHN N. DEVLIN
PRIVATE FIRST CLASS JOHN T. DIETZ
PRIVATE FIRST CLASS JOHN H. DUGAN
PRIVATE FIRST CLASS JOHN J. DUNN
PRIVATE FIRST CLASS ALFRED G. DUPREE
PRIVATE FIRST CLASS LOUIS FEULA
PRIVATE FIRST CLASS CHARLES C. FONCK
PRIVATE FIRST CLASS JOHN S. GDOVIN, JR.
PRIVATE FIRST CLASS RAYMOND J. GLIHA
PRIVATE FIRST CLASS WALTER J. GOODE
PRIVATE FIRST CLASS RICHARD GREMLITZ
PRIVATE FIRST CLASS HENRY HAROUTUNIAN
PRIVATE FIRST CLASS VINCENT S. HAYES
PRIVATE FIRST CLASS CARL V. HOFFMAN
PRIVATE FIRST CLASS CHARLES S. HOLLERAN, JR.
PRIVATE FIRST CLASS PAUL A. HORNER
PRIVATE FIRST CLASS WILLARD F. HOSEY
PRIVATE FIRST CLASS JOHN J. IRVING
PRIVATE FIRST CLASS FRANK JACOBS
PRIVATE FIRST CLASS FRANCIS KADLIK
PRIVATE FIRST CLASS HIENZE C. KAHL
PRIVATE FIRST CLASS ROBERT KEEFE 
PRIVATE FIRST CLASS BASIL KERNYCHNY
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM P. KIRALY
PRIVATE FIRST CLASS JOHN W. KIRKENDALL
PRIVATE FIRST CLASS FREDERICK W. KROPP
PRIVATE FIRST CLASS NICHOLAS A. LANNI
PRIVATE FIRST CLASS EVERETT A. LAVERTY
PRIVATE FIRST CLASS LEO LEPAGE
PRIVATE FIRST CLASS DAVID L. LEUSNER
PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH LYDEN
PRIVATE FIRST CLASS PETER MALINO
PRIVATE FIRST CLASS BENNY S. MARKOWSKI
PRIVATE FIRST CLASS JOHN MATYI
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM J. MC GEE

 
Purple Heart Ribbon
PURPLE HEART (Con't)
PRIVATE FIRST CLASS A. B. MC INTYRE
PRIVATE FIRST CLASS EDWARD A. MC KENNA, JR.
PRIVATE FIRST CLASS ALPHONSE D. MIKALONIS
PRIVATE FIRST CLASS SAMUEL MEYER
PRIVATE FIRST CLASS DANIEL R. MORGAN, JR.
PRIVATE FIRST CLASS THOMAS E. MULLIGAN
PRIVATE FIRST CLASS THOMAS OGLESBY
PRIVATE FIRST CLASS JOHN C. OSBORNE
PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH D. PERRONE
PRIVATE FIRST CLASS HENRY S. PETRALIA
PRIVATE FIRST CLASS ARMAND A. POULOIT
PRIVATE FIRST CLASS EUGENE F. RINTALA
PRIVATE FIRST CLASS HAROLD E. ROBERTS
PRIVATE FIRST CLASS PASQUALE J. ROSSI
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM A. ROSSI
PRIVATE FIRST CLASS LOUIS E. ROUCOULET
PRIVATE FIRST CLASS ROLAND J. ROY
PRIVATE FIRST CLASS ROBERT E. SANDBORN
PRIVATE FIRST CLASS ROBERT G. SHUMAKER
PRIVATE FIRST CLASS HENRY A. SLESINSKI
PRIVATE FIRST CLASS NORMAN SOUTHERGILL 
PRIVATE FIRST CLASS ROBERT SPENCER, JR.
PRIVATE FIRST CLASS RAYMOND J. SQUIRES
PRIVATE FIRST CLASS JOSEPH C. STATZ
PRIVATE FIRST CLASS ISRAEL SUSSMAN
PRIVATE FIRST CLASS HAROLD J. THOMPSON
PRIVATE FIRST CLASS GROVER C. WELLINGTON
PRIVATE FIRST CLASS WILLIAM E. WHEET
PRIVATE FIRST CLASS WILLARD H. WHITTEMORE
PRIVATE ALDEN D. AHL
PRIVATE EDWARD D. ARTHUR
PRIVATE WILLIAM H. ASHWORTH
PRIVATE WILLIAM V. BACKANOUSHAS
PRIVATE GEORGE DE BEAUFRE 
PRIVATE CARL G. BIRSA
PRIVATE JAMES R. BLAYLOCK
PRIVATE PAUL R. BLECHMAN
PRIVATE MELVIN E. BRAMLEY
PRIVATE LEONARD S. BREESE
PRIVATE MICHAEL E. BRYANT
PRIVATE HAROLD J. BYRD
PRIVATE JOSEPH L. R. CADORETTE
PRIVATE SHELBY L. CARMAN
PRIVATE CHARLES C. CARROLL
PRIVATE EVERETT CARVALHO
PRIVATE FRANCIS L. COPELAND
PRIVATE JAMES F. DOWLING
PRIVATE O'NIEL J. DUMAIS
PRIVATE HENRY A. ELMER
PRIVATE ANDREW J. FASULA
PRIVATE CLYDE FERGUSON
PRIVATE NORMAN R. FOURNIER
PRIVATE HARRY E. GERINGER
PRIVATE JAMES GIADONE
PRIVATE CHAUNCEY C. HAM
PRIVATE WILLIAM H. HARRISON
PRIVATE EDWARD J. HURLEY
PRIVATE LUTHER C. HURST
PRIVATE ROBERT HOSKINS
PRIVATE RUSSELL H. LAMPHERE
PRIVATE KENNETH R. MACDOUGAL
PRIVATE NORMAN E. MINER
PRIVATE BRADLEY D. MC PHEE
PRIVATE THOMAS J. MULLINS
PRIVATE ABDALLAH MONSOUR
PRIVATE JOSEPH MARTINKOS
PRIVATE ANTONE PAPPAS
PRIVATE JOSEPH PATRIE
PRIVATE JOHN A. RAJANIEMI
PRIVATE RAYMOND J. RIOUX
PRIVATE RICHARD E. ROGERS
PRIVATE WILLIAM L. RATCHES
PRIVATE HAROLD B. SEAVER
PRIVATE DAVID M. SPENCER
PRIVATE GEORGE E. STILTNER
PRIVATE EARL J. SMITH
PRIVATE MELVIN E. TRIPP
PRIVATE CARL Z. URBAN
PRIVATE ANGELO C. VALLANTE
PRIVATE ALTON E. WAKELY
PRIVATE THOMAS J. WALKER
PRIVATE HENRY J. ZGLOBICKI

 
OAK LEAF CLUSTER to PURPLE HEART
LIEUTENANT COLONEL BRUCE W. REAGAN 
CAPTAIN VICTOR L. CHRISTIANSEN
FIRST LIEUTENANT GROSCH C. BEAUDET
FIRST LIEUTENANT THEODORE OLDRE
SECOND LIEUTENANT FRED W. BAKER
SERGEANT JAMES KAZMER, JR.
SERGEANT CARLETON R. LEACH
SERGEANT CLEMON E. SEARS
SERGEANT WILLIAM B. WEINGARTNER
SERGEANT STANLEY J. WICHROWSKI
TECHNICIAN GRADE 4 MERRILL J. CUTLER
TECHNICIAN GRADE 4 ALFRED F. CAMPOPIANO
TECHNICIAN GRADE 4 FREDERICK L. WILKOS
CORPORAL EDWARD M. BRODERICK
CORPORAL GEORGE W. BUTTERS
CORPORAL CARMEN P. GENTILE
CORPORAL NORMAN J. MARTINEAU
CORPORAL RAYMOND F. WALSH
TECHNICIAN GRADE 5 LEO I. DAVIS
TECHNICIAN GRADE 5 LOUIS FEULA
TECHNICIAN GRADE 5 ROBERT W. GORE
TECHNICIAN GRADE 5 JAMES P. GUCKERT
TECHNICIAN GRADE 5 THOMAS H. HEATLEY
TECHNICIAN GRADE 5 MARVIN D. INSKEEP
TECHNICIAN GRADE 5 HENRY J. KOPKA
TECHNICIAN GRADE 5 MATHEW J. NUZZO
TECHNICIAN GRADE 5 THOMAS W. OTIS
TECHNICIAN GRADE 5 ANTONE PAPPAS
TECHNICIAN GRADE 5 SALVATORE PROVENZANO 
TECHNICIAN GRADE 5 EARL A. TRACY
PRIVATE FIRST CLASS LEONARD S. BREESE
PRIVATE FIRST CLASS LEROY B. BARFIELD
PRIVATE FIRST CLASS NICHOLAS G. CHARLICH
PRIVATE FIRST CLASS FRANCIS L. COPELAND
PRIVATE FIRST CLASS JAMES F. DOWLING
PRIVATE FIRST CLASS JAMES A.GIADONE
PRIVATE FIRST CLASS RICHARD R. GRENLITZ
PRIVATE FIRST CLASS LEO LEPAGE
PRIVATE FIRST CLASS CARL MC ELWAIN
PRIVATE FIRST CLASS SAMUEL MEYER
PRIVATE FIRST CLASS GEORGE E. STILTNER
PRIVATE FIRST CLASS ANGELO C. VALLANTE
PRIVATE FIRST CLASS ALTON E. WAKELY
PRIVATE ANDREW J. FASULA
PRIVATE JOSEPH MARTINKOS

 
CERTIFICATE OF MERIT
MASTER SERGEANT THURSTON E. NELSON
TECHNICAL SERGEANT JACK N. DUFFEY
TECHNICAL SERGEANT RAYMOND H. MC CARROLL
STAFF SERGEANT ARTHUR E. BOUCHER
STAFF SERGEANT PASQUALE J. CAPPARELLE
STAFF SERGEANT JOHN W. JOHNSON
STAFF SERGEANT GEORGE H. KIMBALL
STAFF SERGEANT ALVIN A. LANDRY
STAFF SERGEANT ROBERT S. LYONS
SERGEANT JOSEPH V. BIANCHINI
SERGEANT JOHN R. BURROWS
SERGEANT HOWARD R. DOANE
SERGEANT GEORGE GARCIA
SERGEANT ROBERT J. LAMB
SERGEANT WILLIAM ONDRACEK
SERGEANT STANLEY B. OWEN
SERGEANT CLEMON E. SEARS
SERGEANT EDWARD TARATUTA
SERGEANT MICHAEL ZORBAS
SERGEANT JOHN G. ZUROWSKI
TECHNICIAN GRADE 4 SANTO J. CASSARINO
TECHNICIAN GRADE 4 ROBERT W. CALVERT
TECHNICIAN GRADE 4 ALBERT R. CARBONE
TECHNICIAN GRADE 4 LAWRENCE P. INSINGA
TECHNICIAN GRADE 4 ALBERT M. JACKSON
TECHNICIAN GRADE 4 GLEN W. JEPSON
TECHNICIAN GRADE 4 ALBERT H. JOHNSON, JR.
TECHNICIAN GRADE 4 RALPH W. RANDLETT
TECHNICIAN GRADE 4 HAROLD E. SALA
TECHNICIAN GRADE 4 ANDREW SEMANCHIK JR.
TECHNICIAN GRADE 4 MYRON K. SIMES
TECHNICIAN GRADE 4 JULES 0. TRUDEL
CORPORAL EDMUND J. BORGE
CORPORAL EDWIN M. COE, JR.
CORPORAL OVILA A. J. MARCHAND
CORPORAL NORMAN J. MARTINEAU
CORPORAL EUGENE J. MC CARTHY
CORPORAL PETER J. MURPHY
TECHNICIAN GRADE 5 ALYRE AYOTTE
TECHNICIAN GRADE 5 RHEAL N. CANTARA
TECHNICIAN GRADE 5 PAUL M. COVERT
TECHNICIAN GRADE 5 HENRY J. DENSKY
TECHNICIAN GRADE 5 FRANCIS P. DOSTALER
TECHNICIAN GRADE 4 LEONARD F. CHAMPEY
TECHNICIAN GRADE 4 WENDELL E. DEMERS
TECHNICIAN GRADE 4 JAMES S. FAILE
TECHNICIAN GRADE 4 JOSEPH E. HURESKY
TECHNICIAN GRADE 5 FRANCIS A. DUREIKO
TECHNICIAN GRADE 5 MELVIN J. GREBE
TECHNICIAN GRADE 5 JAMES P. GUCHERT
TECHNICIAN GRADE 5 ALBERT LALIBERTE
TECHNICIAN GRADE 5 SALVATORE PROVENZANO
TECHNICIAN GRADE 5 ORLANDO V. PUZZO 
PRIVATE FIRST CLASS CHRISTOS C. ANDRIANOS
PRIVATE FIRST CLASS PETER J. BELIVEAU, JR.
PRIVATE FIRST CLASS CHARLES C. CARROLL
PRIVATE FIRST CLASS CARL CIAMBRONE, JR.
PRIVATE FIRST CLASS JAMES R. DONOGHUE
PRIVATE FIRST CLASS ANDREW J. FASULO
PRIVATE FIRST CLASS HENRY HAROUTUNIAN
PRIVATE FIRST CLASS MARTIN J. HENRY
PRIVATE FIRST CLASS CURTIS S. MAC ARTHUR
PRIVATE FIRST CLASS BENNY S. MARKOWSKI
PRIVATE FIRST CLASS SAMUEL MEYER
PRIVATE FIRST CLASS BERNARD L. POITRAS
PRIVATE FIRST CLASS WILIARD H. WHITTEMORE

The following named Officers and men have been recommended for decorations as follows:

SILVER STAR
FIRST LIEUTENANT J0SEPH J. KING C0. "A"

LEGION OF MERIT
CAPTAIN VICTOR L. CHRISTIANSEN H&S

BRONZE STAR
FIRST LIEUTENANT J0SEPH M. SNOW H&S
SECOND LIEUTENANT WILLIAM BRAKEY CO. "A"
TECHNICAL SERGEANT JACK N. DUFFEY H&S
STAFF SERGEANT RAYMOND A. RAASCH MEDIC
SERGEANT GEORGE R. BURROWS CO. "B"
SERGEANT ROBERT H. CORSON CO. "A"
SERGEANT NICHOLAS KAKUNES CO. "C"
SERGEANT OVILA A. J. MARCHAND CO. "A"
SERGEANT THEODORE I. OCCHIALINI CO. "C"
SERGEANT STANLEY B. OWEN CO. "B"
SERGEANT GEORGE T. SZARMACH CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 4 SALVATOR ESPCSITO CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 4 RALPH W. RANDLETT CO. "C"
CORPORAL EDWIN M. COE, JR. CO. "C"
CORPORAL ERNEST T. SCOWCROFT CO. "A"
CORPORAL RAYMOND F. WALSH CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 JULIUS J. DYER CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 STEPHEN J. GONDOLY CO. "A"
TECHNICIAN GRADE 5 CHARLES N. MONE CO. "B"
TECHNICIAN GRADE 5 WILFRED M. PELICAN CO. "C"
TECHNICIAN GRADE 5 MANUEL PITTA CO. "C"
PRIVATE FIRST CLASS CLUSTER COMBS CO. "B"

OAK LEAF CLUSTER TO BRONZE STAR
CAPTAIN WALTER E. GLASSER H&S
TECHNICIAN GRADE 5 PELEGRINO A. RUSSO MEDIC

Bob Pitts' Bronze Star (click on this)

Henry B. Poisson's British Medal (click on this)

Raymond Chandler's Silver Star Certificate (click on this)
 

Email: Click here for email
Back to main page